Çift eslilik: tek sayı ugursuzluk mu getirir

Bugünlerde sağda solda çok dolaşan ve nedense herkesin bir yorum yaptığı/ yorum kattığı bir konu var. Çift eşlilik… Nedir bu çift eşlilik? “Tek sayı uğursuzluk getirir” inancını destekleyen yeni bir buluş mu?

Kadınlar diyor ki; “ah erkekler, hep onların başının altından çıkıyor bu saçmalıklar”. Pardon ama sevdiğiniz adam gidip dayınızla birlikte olmuyor (ha, olan varsa tenzih ederim. Ne garip bir durum dayısıyla birlikte olan bir adamı eleştirdiğim için burada özür diliyorum, varsa tabii. Ay bak yine başa döndüm. Neyse idare edin, ne de olsa ben de bir kadınım, arada saçmalayabilirim) gidip yine bir kadınla birlikte oluyor ya da âşık oluyor.

Birlikte olduğu kadın dayısının eşi de olabilir, amcasının çıtırı da ya da yan koltukta oturan bir kadın da değil mi ama? Burada suçlu kim oluyor, hadi bakalım biraz düşünelim ya da düşünmeyelim ben size seçenekler sunayım, ne dersiniz?

a) Erkek
b) Aldatıldığını iddia eden kadın
c) Senaryoya sonradan dâhil olan ve ekşın yaratan kadın
d) Dayı
e) Amca
f) Uçkur
g) Aşk

Şıkkınızı seçtiyseniz okumaya devam ediniz derim. Ben hemen cevap hakkımı kullanmak istiyorum. Nasıl olsa yazı benim, ilk cevap veren ben olmalıyım! Bu durum da şuna benzedi; evde misafir vardır ve sizden önce uyanıp gazetenizi okuyordur. Sinir olursunuz ona, çayına zift katmak istersiniz falan… Neyse ki şu an için kontrol bende! Bakın, dikkatinizi çekerim, şu an için diyorum!

Bence burada kimse suçlu değil, bu seçeneklerin hepsi aklanır. Neden biliyor atlayan kadınmusunuz; siz bir kadın olarak sevdiğiniz adamı önemsemez ve boş bırakırsanız ya da tam tersi karabasan gibi üstüne çöküp ilgiye boğarsanız, sonuç; aldatılırsınız.

Erkekler böyle bir acayip yaratıklar demeyi çok isterdim, inanın canı gönülden hem de! Ama bu insan olmakla alakalı bir durum, erkek olmakla değil. Bir kadının da çok üstüne düşerseniz sıkılır, hatta utanmaz sağda solda “ay, üf çok bunaldım. Her dakika da aranmaz ki”, “bak yine hediye almış, öf ay artık nereye koyacağımı şaşırdım bu pelüş ayıları, Cola’ya bağışlayacağım yeminlen” cümlelerini kurması an meselesidir.

Adam hop başkasına âşık olunca önce erkek “şerefsiz” olur, ama bu iç sestir. Adam aranır; “aşkım seniz yaşayamam” denir. Ardından hemen bir strateji belirlenir. Çünkü bilinir ki erkek bu lafa “inanmaz” ama ister istemez hoşuna gider, egosu tatmin olur. Aldatılan kadın hayatına devam ediyormuş gibi davranır, çünkü ona göre bu bir savaştır.

Savaşta ganimetin ne olduğu önemli değildir, yani erkek bu dünyadaki en çirkin, en maymun, en geri zekalı yaratığı olabilir. Dava bu noktadan sonra paylaşılamayan “erkek” değildir. Dava aldatılan kadın için “tercih meselesine” dönüşmüştür. Senaryoya sonradan dâhil olan ve aşık olunan kadın da (eğer biraz akıllıysa) diğer kadının ne yapacağını bilir. O anda aşkından ölse de, bitse de durumun farkındadır. Olan arada kalan zavallı erkeğe olur.

İşte buradan geleceğim nokta şu, bazı çakal erkekler durumu çift eşlilik (poligami) olarak değerlendirir ve hayatındaki kadınları idare ettiğini ‘zanneder’. Oysa bu savaş hiçbir zaman bitmez. Kazanan hep kadın olur. Hangisi olduğu da hiç fark etmez.

Yani öyle erkekler diyeceğim şu ki, öyle sağda solda taktım koluma iki/üç kadın takılıyorum diye böbürlenmeyin. Kadın dediğiniz bu ulvi yaratığı (kendime iltifat edeyim dedim) istediğiniz kadar kandırdığınızı, idare ettiğinizi düşünün. Başınıza neler geliyordur da sizin haberiniz yoktur. Ayağınızı denk alın höyt!

Yazımı nadide insan Oscar Wilde’ın bir sözüyle noktalamak istiyorum; Çift eşlilik bir eşin fazlalık olması demektir. Tek eşlilik de aynı anlama gelir…

http://mahmure.ekolay.net/yazarlar/tugce-ozel/Cift-eslilik-Tek-sayi-ugursuzluk-mu-getirir/718669

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>